Esenciálne oleje získané z rôznych rastlín ľudia používajú už oddávna. Sú široko používané ako aromatické látky. Vysoká prchavosť v kombinácii s chemickou aktivitou predurčila ich dopyt ako zložky prípravkov používaných v kozmeteológii a na výrobu parfumov. Používajú sa aj na terapeutické a profylaktické účely.
Vďaka svojej schopnosti preniknúť hlboko do dermis sú často súčasťou rôznych kozmetických masiek. Ich použitie v čistej forme sa nepraktizuje kvôli zvýšenej chemickej aktivite, ktorá v tomto prípade môže spôsobiť vážne podráždenie. Preto sa éterické oleje na pokožku tváre používajú iba vo forme roztokov. Okrem toho základom pre roztoky nie je voda, pretože sa v nej nerozpúšťajú, ale rôzne rastlinné oleje. Výnimkou sú prípady, kedy je potrebný bodový dopad na defekty. Ako základ môžu slúžiť aj prírodné krémy.
Dôležité! Esenciálne oleje nepridávajte do hotových krémov a inej kozmetiky. Faktom je, že zohrávajú úlohu dopravy na dodanie ďalších zložiek roztoku do hĺbky kože, a preto ich použitie môže viesť k nepredvídateľným následkom.
Kozmetické pleťové masky s éterickými olejmi môžu byť účinné pre všetky typy pleti. Hlavná vec je vybrať správne zloženie masky. Preto je potrebné vedieť o vlastnostiach najčastejšie používaných olejov.
Kompozície pre mastnú pleť
Oleje z čajovníka, jedle, gáforu, rozmarínu a bergamotu dobre pôsobia na problematickú dermu so zvýšenou činnosťou mazových žliaz. Tento zoznam nie je obmedzený. Okrem toho je potrebné poznamenať, že mnohé z nich majú univerzálny účinok na rôzne typy pleti.
- Tea tree oil sa dobre osvedčil v zložení masiek vyrobených na problematickú dermu s narušenou funkciou mazových žliaz. Jeho antiseptické vlastnosti ho robia mimoriadne účinným proti akné, pupienkom a iným zápalovým prejavom tohto druhu.
- Podobné vlastnosti má aj jedľový olej. Je účinný aj proti zápalom a abscesom problematickej dermy so zvýšenou hladinou tukových sekrétov. Okrem toho má omladzujúci účinok na povrch tváre, vyhladzuje ju. Preto sa pleťové masky s jedľovými esenciálnymi olejmi často používajú na tonizáciu a omladenie starnúcej pleti.
- Biely kafrový olej má antibakteriálne vlastnosti a úspešne sa používa ako protizápalový prostriedok, ktorý je súčasťou rôznych kozmetických masiek. Takéto masky sú užitočné proti akné, hnisavým vyrážkam a iným zápalom, pretože pomáhajú normalizovať prácu mazových žliaz a normalizujú potenie problematickej dermy. Môžu byť tiež užitočné pri zosvetlení stareckých škvŕn a pieh.
- Rozmarínový olej sa v závislosti od jeho zloženia delí na tri typy:
- gáfor-borneol.
- Cineole.
- Verbenonic.
Pri výbere toho, ktoré typy sú v konkrétnom prípade vhodnejšie, treba pamätať na to, že masky obsahujúce gáfor-borneolový typ sú užitočnejšie pre problematickú, mastnú dermu náchylnú na zápaly. Pre suchú pleť so zvýšeným olupovaním, ako aj vädnúcu a drsnú pleť je vhodnejší typ verbenón.
Kurz použitie takýchto masiek normalizuje prácu mazových žliaz, zmäkčuje a vyhladzuje povrch tváre a obnovuje jej elasticitu. Zároveň sa čistia a zužujú póry. Má tiež hmatateľný protizápalový účinok, a preto je široko žiadaný na použitie proti širokému spektru kožných ochorení, od furunkulózy a dermatitídy až po akné.
Aplikácia na suchú pokožku
Pri odpovedi na otázku, ktoré oleje najlepšie pôsobia na suchú dermis, treba v prvom rade vymenovať oleje z pomaranča, myrhy, santalového dreva, ruže a pačuli. Ich použitie na hydratáciu môže úspešne nahradiť drahé krémy. Ich vplyv však nie je obmedzený na vlhkosť.
- Pomarančový olej sa používa na suchú pokožku v štádiu výraznej dehydratácie. Hodí sa takmer ku všetkým základným rastlinným olejom, ktoré majú hydratačný účinok. Masky, ktoré ho obsahujú, sa dobre ukázali proti jazvám a jazvám. Okrem toho sú schopné obnoviť normálne fungovanie krvných ciev epidermy, čím odstraňujú účinky rosacey. Pomáha tiež zbaviť sa stareckých škvŕn.
- Myrhový olej sa používa ako terapeutický a profylaktický prostriedok na veľmi suchú, popraskanú pokožku. Je schopný rýchlo zastaviť zápaly a začervenanie suchej pokožky, zjemniť ju a obnoviť jej elasticitu.
- Olej zo santalového dreva funguje dobre na suchú, ochabnutú pokožku, ktorá stratila svoj prirodzený tón. Je schopný obnoviť elasticitu a prirodzený tón suchej pokožky, vyhladzuje jemné vrásky okolo kútikov očí a úst. Účinne pôsobí na obnovenie vodnej rovnováhy suchej dehydrovanej pokožky, čo je obzvlášť dôležité v zime. Môže tiež vybieliť pokožku a zosvetliť jazvy a jazvy.
- Ružový olej je veľmi obľúbený pre svoju všestrannosť. Pomáha nielen hydratovať suchú pokožku, ale má aj sťahujúci účinok, koriguje ovál tváre a vyhladzuje drobné vrásky. Znižuje tiež precitlivenosť epidermis a stimuluje metabolizmus v bunkových tkanivách.
Na napnutie pokožky tváre a zbavenie sa jej suchosti sa odporúča ružový olej.
- Pačuli olej sa používa na opravu suchej pokožky a jej vyhladenie. Zvyšuje hydratačný účinok základných rastlinných olejov a zabezpečuje ich prienik do hĺbky pokožky. Vďaka tomu dochádza ku kvalitatívnemu nasýteniu bunkového tkaniva živinami.
Esenciálne oleje na omladenie pleti
Esenciálne oleje na omladenie tváre majú najčastejšie univerzálny účinok a možno ich použiť pre všetky typy pleti. Zvážte, ktoré z nich najlepšie ovplyvňujú omladenie pleti.
- Citrónový olej dokáže omladiť pokožku bez ohľadu na jej typ, spomaľuje jej starnutie. Okrem toho stabilizuje tvorbu tukových sekrétov, zužuje a čistí póry na povrchu tváre. Má tiež silné bieliace vlastnosti.
- Pomarančový olej je dostupný v dvoch variantoch, pretože môže byť vyrobený zo sladkých a horkých pomarančov. Vyrába sa zo sladkého pomaranča, používa sa hlavne na dehydrovanú a drsnú, ako aj starnúcu pleť. Vyrába sa z horkého pomaranča, vďaka svojej schopnosti normalizovať funkčnosť mazových žliaz sa častejšie používa na mastnú pleť. Bez ohľadu na typ je rovnako schopný poskytnúť protizápalové a bieliace účinky.
- Ylang ylang olej je tiež všestranný vo svojich vlastnostiach. Dokáže opraviť a omladiť všetky typy pleti. A nie menej efektívne ovplyvňuje problémové oblasti povrchu tváre, zužuje póry a obnovuje normálny metabolizmus. Vďaka tomu sa často používa nielen na omladenie, ale aj vtedy, keď je potrebné zbaviť sa akné a iných zápalov kože.
Funkcie aplikácie
Keďže éterické oleje sú chemicky a biologicky aktívne látky, pri ich používaní je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:
- Nemalo by sa im dovoliť dostať sa do očí. Ak k tomu predsa len dôjde, mali by ste si oči ihneď vypláchnuť teplou vodou.
- Po ich aplikácii je povolené mierne začervenanie pokožky. Ak je však spojená so svrbením alebo inými nepríjemnými reakciami, potom by ste mali zmeniť zloženie alebo sa uistiť, že nie je porušené jeho dávkovanie.
- Nemali by ste zanedbávať, ako aróma kompozície ovplyvňuje váš čuch. Ak je pre vás zápach nepríjemný, je lepšie ho nahradiť, pretože úspešné pôsobenie kompozície je spôsobené okrem iného aj vášmu dobrému zdraviu.
- Z rovnakého dôvodu musíte vopred vedieť, ako to môže ovplyvniť váš celkový tón. Takže pred spaním by ste nemali používať kompozíciu, ktorá zvyšuje aktivitu tela. Rovnako ráno nie sú vhodné kompozície s relaxačným účinkom.