Verí sa, že ruky sú odrazom skutočného veku ženy. A to všetko preto, že je oveľa ťažšie chrániť pokožku tejto zóny pred starnutím - je častejšie vystavená negatívnym účinkom a aktívnejšie sa vymazáva počas domácich činností, čo zhoršuje jej kvalitu a vzhľad.
Pravidelnou starostlivosťou o pokožku tváre a krku nie je ťažké dosiahnuť výrazný omladzujúci efekt, ale zvráskavené ruky s vyčnievajúcimi žilkami a nerovnomernou pigmentáciou môžu nielen odhaliť skutočný stav vecí, ale aj vizuálne nás o pár rokov starnúť. viac rokov.
Omladenie pokožky rúk je veľmi náročná úloha. Táto oblasť je na jednej strane veľmi citlivá na vonkajšie negatívne vplyvy a na druhej strane mimoriadne „lenivo" reaguje na akékoľvek kozmetické procedúry.
Netreba však nechať situáciu voľný priebeh – len aby ste dosiahli pozitívny výsledok, budete musieť vynaložiť o niečo viac úsilia ako v prípade iných častí tela.
Vlastnosti pokožky rúk
Pokožka rúk má svoje vlastné charakteristiky. V normálnom stave obsahuje asi 20% vlhkosti, čo si zachováva svoj čistý svieži vzhľad. Už pri strate 10% vlhkosti sa vonkajší stav epidermis prudko zhoršuje, pretože nemá dodatočnú výživu v dôsledku tukového tkaniva, ktoré v tejto zóne prakticky chýba. Na rozdiel od zadnej strany dlane prakticky vôbec nemajú mazové žľazy, no majú obrovské množstvo potných žliaz. Kvôli nedostatku výživy sú tu možné také nepríjemné javy, ako sú mozoly a zhrubnutie epidermy.
Zrýchlené starnutie pokožky rúk je spôsobené aj tým, že práve rukami vykonávate väčšinu svojich každodenných činností – umývate si tvár, umývate riad, podlahy, hrabete v zemi na záhrade, naťahujete si pokožky kvôli dlhému noseniu ťažkých tašiek, stačí svoje štetce dlhodobo držať na aktívnom slnku, prakticky bez toho, aby ste ich chránili, ani rukavicami, ani krémami. To všetko sa odráža na vzhľade rúk – objavuje sa suchosť, olupovanie, zápaly, vrásky, výraznejšie žilky.
Ale hlavný aspekt starnutia pokožky rúk možno nazvať suchosťou. Nedostatok vlhkosti v tejto oblasti epidermis a zhoršenie jej vzhľadu priamo súvisia, preto základom mnohých salónnych a domácich liekov na omladenie je hlboké zvlhčenie tkanív a obnovenie ich schopnosti zadržiavať vlhkosť v bunkách. .
Salónne metódy omladzovania rúk
Okrem množstva štandardných procedúr na čistenie a výživu pokožky rúk vám profesionálne salóny môžu ponúknuť doteraz overené procedúry na obnovenie prirodzenej schopnosti tkanív regenerovať a udržiavať krásu rúk. Jednou z týchto procedúr je biorevitalizácia, ktorá je široko používaná ako účinná technika na omladenie tváre, krku a dekoltu. Ukazuje sa, že môže hrať dôležitú úlohu pri návrate atraktívneho vzhľadu pokožky na rukách.
Biorevitalizácia alebo „injekcie krásy" kompenzujú nedostatok kyseliny hyalurónovej v tkanivách, čím sa zvyšuje jej prirodzená schopnosť zadržiavať vlhkosť v bunkách. Navyše táto procedúra naštartuje prirodzené procesy tvorby elastínu a kolagénu v pokožke – stane sa pružnejšou, odstráni sa časť vrások, vyrovná sa farba epidermy a vyzerá mladšie.
Pri silnej dehydratácii tkaniva a už vzniknutých vráskach na rukách pomôže lipofilling. Počas procedúry sa do pracovných oblastí, kde je potrebné doplnenie objemu, zavádzajú vaše vlastné tukové bunky, špeciálne ošetrené. Hlavnou výhodou tejto metódy je úplná absencia alergických reakcií alebo odmietnutia, pretože sa používa materiál natívny pre vaše telo. Zároveň sa vrásky prirodzene korigujú a povrch pokožky vyzerá prirodzene.
Chemický peeling pomôže zosvetliť pokožku a odstrániť pigmentáciu. Medzi jeho úlohy patrí hĺbkové čistenie kožných tkanív ruky, aktivácia regeneračných a metabolických procesov, vďaka ktorým bunky lepšie zadržiavajú vlhkosť, ako aj vyrovnávanie farby epidermy.
Domáce prostriedky na omladenie rúk
Aj doma môžete svojim rukám pomôcť stať sa mladšími a atraktívnejšími! Na to existuje veľa účinných a zároveň jednoduchých prostriedkov.
- Domáci peeling alebo peeling. Nie je nič jednoduchšie, ako si kúpiť hotový peeling na ruky, ale zvládnete to aj sami. Na to budete potrebovať trochu voľného času, jemnú soľ alebo cukor, akýkoľvek výživný olej, ktorý je po ruke. Nalejte lyžičku cukru alebo soli s olejom do konzistencie hustej kyslej smotany a ihneď naneste na ruky. Ľahkými krúživými pohybmi opracujte celú plochu štetcov. Ak je pokožka rúk veľmi citlivá, ako abrazívum by sa mali použiť jemnejšie častice. Napríklad kávová usadenina, mleté ovsené vločky alebo ryžová múka. Po peelingu zmyte kompozíciu teplou vodou a obyčajným mydlom a naneste hydratačný krém.
- Doplnkové jedlo. Preto používajte domáce masky. Na veľmi suchú dehydrovanú pokožku používajte prísady ako olivový olej, kyslú smotanu, zemiakovú dužinu, mango, uhorku, dužinu z bielej kapusty a mrkvy, aloe, tymian, medovka, ylang-ylang silice. Na pokožku, ktorá je vysoko pigmentovaná a často je v kontakte so slnkom, robte obklady z odvaru z harmančeka, žihľavy, tymianu, nechtíka, mäty. Bieliace vlastnosti majú citrónovú šťavu, sódu. Z týchto prísad je možné pripraviť kúpele.
- Správna kozmetika. Pre starnúcu pokožku rúk je najlepšie kúpiť sérum so zvýšeným účinkom a krém proti starnutiu. Sérum by sa malo aplikovať 1-2 krát za dva dni a krém by sa mal nanášať pravidelne po každom kontakte s vodou, práci na záhrade, s domácimi chemikáliami. Mladým rukám postačí dobrý hydratačný krém na každodenné použitie.
- Parafínové masky. Tento postup je možné vykonať v salóne, ale existujú aj špeciálne súpravy na domáce omladenie. Táto metóda vám umožňuje zosvetliť krycie tkanivá, odstrániť vrásky a zlepšiť metabolizmus v epiderme pre lepší boj pokožky proti negatívnym faktorom životného prostredia. Parafínové masky sa aktívne používajú v prípade starnutia pokožky.
Prevencia starnutia pokožky rúk
Ale hlavnou metódou omladenia rúk je prevencia ich starnutia. Je potrebné minimalizovať negatívny vplyv na pokožku pomocou základných ochranných prostriedkov. Pri umývaní riadu a podláh by ste mali nosiť gumené rukavice, aby chemikálie neprišli do kontaktu s epidermou a nespôsobili jej poškodenie. Práve pôsobenie zložiek pracieho prostriedku často spôsobuje na pokožke alergické reakcie, začervenanie, svrbenie, olupovanie a zápaly, ktoré pre svoj vzhľad neprechádzajú bez stopy.
Ak je pre vás nepohodlné pracovať v klasických gumených rukaviciach, môžete si v lekárni kúpiť balenie silikónových rukavíc, v ktorých lekári bežne pracujú. Po prvé, vo vnútri majú mastenec, ktorý chráni ruky pred nadmerným potením. Po druhé, sú pohodlnejšie na čistenie, pretože sa cítite lepšie pri tom, čo robíte. Teraz existujú gumené rukavice s bavlnenou podšívkou pre väčšie pohodlie rúk.
Nezabudnite si chrániť ruky v extrémnom chlade a pri opaľovaní. Pre fashionistky je dôležité mať rukavice na všetky ročné obdobia a kto nie je na takýto doplnok zvyknutý, stačí sa zásobiť vhodnými krémami s ochrannými faktormi. Pomôže to vyhnúť sa negatívnym vplyvom teplotných výkyvov a zmien v stravovaní. Najmä v lete, keď je slnko aktívne, sa opierajte o potraviny bohaté na vitamín C, E a A. V zime jedzte viac prírodných mastných jedál (kyslá smotana, pečeň, vajcia, mastné ryby) nasýtených vitamínmi B a vitamínom D .
Včasná pravidelná starostlivosť o ruky poskytne výborný základ pre prevenciu predčasného starnutia pokožky v tejto oblasti. V každom veku je užitočné vyrábať nočné masky. Pre nich naneste na ruky výživný prostriedok, nasaďte si bavlnené rukavice a ľahnite si na odpočinok - ráno budú vaše ruky jemné a upravené.