Plazmolifting: čo to je, kontraindikácie

plazmové omladenie pleti

Plazma sa získa po spracovaní krvi metódou centrifugácie a kozmetológ ju vstrekne do problémových oblastí pokožky. Výsledkom je reštartovanie metabolického mechanizmu, zvýšenie produkcie kolagénu a elastínu a tvorba fibroblastov. Objavujú sa nové kmeňové bunky a zvyšuje sa produkcia kyseliny hyalurónovej.

Plazmolifting pôsobí na hĺbkovej úrovni, takže pacienti si všimnú, že pokožka je po zákroku výrazne premenená. Vyhladzuje, zlepšuje sa jej vzhľad a vracia sa jej elasticita. Ovál tváre je napnutý, hlboké záhyby sú redukované, jemné vrásky miznú.

ako funguje plazmový lifting

Použitie plazmy nie je obmedzené na kozmetológiu. Metóda je široko používaná na liečbu vypadávania vlasov, lekár robí injekcie do pokožky hlavy. Okrem toho špecialisti používajú plazmu na liečbu ureaplazmy a artrózy kolenného kĺbu.

Ako sa pripravuje krv?

Sestra odoberá krv zo žily. Dá sa do odstredivky a urýchľuje, kde sa 15 minút spracováva. V dôsledku toho je krv rozdelená do nasledujúcich vrstiev:

Lekár aplikuje na tvár klienta antiseptikum. Potom odoberie krv zo strednej vrstvy do sterilnej striekačky a potom urobí množstvo injekcií do problémových oblastí. V prvej polhodine sú na tvári viditeľné malé bodky z injekcií, potom zmiznú. Po týždni pacienti zaznamenajú pokles jemných liniek a vrások.

Kto je vhodný na plazmový lifting?

Procedúra osloví klientov, ktorí sa vyhýbajú mechanickému a chemickému peelingu. Je to bezpečné, pretože kozmetológ vstrekuje pacientovu vlastnú krv do problémových oblastí. Telo ho neodmieta a nemá žiadne vedľajšie účinky. Plazma je užitočná, pretože obsahuje hormóny, vitamíny a enzýmy.

Kozmetológovia sa domnievajú, že plazmová terapia by sa mala vykonávať u tých klientov, ktorí majú nasledujúce kožné problémy:

Metóda je obzvlášť účinná v kombinácii s inými kozmetickými procedúrami, napríklad mezoterapiou alebo biorevitalizáciou. Postup sa vykonáva raz ročne. V prípade potreby sa to dá robiť aj častejšie, napríklad dvakrát do roka. Mladí ľudia zvládnu jedno až dve sedenia a vo vyššom veku sa môže počet procedúr zvýšiť na osem.

vlastnosti plazmového liftingu

Aby efekt plazmového liftingu vydržal čo najdlhšie, treba sa o pleť správne starať. Musí sa dôkladne vyčistiť prípravkami s neutrálnym ph, zvlhčiť a vyživiť. Po určitom čase sa injekcie môžu opakovať.

Vlastnosti postupu

Plazmolifting sa vykonáva na klinike, nevykonáva sa doma. V počiatočnom štádiu sa krv odoberie z pacientovej žily, potom sa spracuje v laboratóriu a umiestni sa do prístroja. Počas procesu odstreďovania sa uvoľňuje plazma obsahujúca veľké množstvo krvných doštičiek.

Keď sa klient vráti na stretnutie s kozmetičkou, lekár aplikuje injekcie. Postup je prakticky bezbolestný, pretože odborník používa veľmi tenkú ihlu. Sedenie trvá približne 30 minút. Klient by mal byť pripravený na to, že sa môže objaviť mierny opuch v miestach, kde boli injekcie urobené. Uskutoční sa do troch dní. Miesta vpichu sa denne ošetrujú špeciálnym krémom. Po týždni už stopy po ihlách nie sú viditeľné.

Účinok po liečbe bude viditeľný po niekoľkých týždňoch a trvalé zlepšenie nastane po sérii injekcií. Prvé pozitívne zmeny si pacient všimne už po 4 sedeniach. Tvár omladne, pokožka sa napne.

Plazma sa podáva injekčne pod kožu raz za 3 týždne, počet návštev lekára závisí od stavu pokožky pacienta. Počas prestávok medzi reláciami začína proces obnovy epidermis. Stáva sa pružnejším, miznú vačky pod očami a zmenšuje sa ochabnutá koža. Na lícach sa objaví rumenec, pleť sa stáva sviežou.

U mladých ľudí budú pozitívne zmeny viditeľné už po prvom zákroku a trvalý efekt sa dostaví do niekoľkých dní po ukončení sedenia. Na konsolidáciu výsledkov musíte podstúpiť 2 až 5 procedúr.

Účinok plazmového liftingu trvá asi dva roky, ale všetko závisí od individuálnych charakteristík tela. Medzi výhody metódy patrí krátke rehabilitačné obdobie a úplná absencia vplyvu na hormóny.

Kontraindikácie

Ako všetky účinné postupy, aj plazmový lifting má svoje kontraindikácie. Injekcie sú zakázané, ak:

Plazmové technológie v kozmeteológii a dermatológii: nové príležitosti a perspektívy využitia

Použitie plazmových technológií je relatívne nový smer v kozmeteológii a ešte nie je úplne jasný. Prvé prístroje vznikli ako alternatíva k laserovému omladzovaniu, no najnovšie výskumy ukazujú, že možnosti využitia plazmy sú oveľa širšie.

Plazma: čo to je?

Aby sme pochopili výhody používania plazmovej technológie, poďme najprv pochopiť, čo je plazma. Plazma je plyn, ktorý na rozdiel od stabilných plynov, na ktoré sme zvyknutí, pozostáva nielen z neutrálnych molekúl, ale zahŕňa aj nabité častice – voľné elektróny a kladné a záporné ióny (a v niektorých prípadoch pozostáva len z týchto nabitých častíc).

Napriek tomu, že plazma obsahuje častice rôznych znakov, počet pozitívnych a negatívnych nosičov náboja na jednotku objemu je takmer rovnaký - to znamená, že celkový náboj plazmy je nulový. Táto vlastnosť, ktorá odlišuje plazmu od iných systémov obsahujúcich nabité častice (napríklad elektrónové alebo iónové lúče), sa nazývakvázi-neutralita. Plazma si zároveň zachováva hlavnú vlastnosť, ktorá ju odlišuje od stabilných plynov – schopnosť interagovať s vonkajším elektromagnetickým poľom a viesť elektrický prúd.

Plyn prechádza do plazmového stavu, keď sa do neho prenesie veľké množstvo energie, ktorá môže „odtrhnúť" elektróny z atómov. Plazma sa teda nazýva štvrtý (po tuhom, kvapalnom a plynnom) skupenstvo agregácie hmoty.

stav agregácie plazmy
  1. Fyzikálne stavy hmoty
  2. Zvýšená energia
  3. Pevná látka. V pevnom stave si látka zachováva svoj tvar a objem - molekuly, ktoré ju tvoria, sú navzájom spojené pevnými väzbami a usporiadané striktne usporiadaným spôsobom. Pri nízkych teplotách všetky látky zamrznú a premenia sa na pevné látky
  4. Kvapalina. V kvapalnom stave si látka zachováva objem, ale nezachováva si tvar – medzi molekulami existuje príťažlivosť, ktorá je dostatočne silná na to, aby ich udržala blízko seba, ale nie dostatočne silná na udržanie konštantnej štruktúry.
  5. Plyn. Molekuly plynu slabo interagujú a pohybujú sa chaoticky, vďaka čomu plyn vypĺňa celý dostupný objem.
  6. Plazma. Je to čiastočne alebo úplne ionizovaný plyn. Interaguje s inými nabitými časticami a elektromagnetickým poľom.

Energia, ktorá je na to potrebná, závisí od konkrétnej látky, konkrétne od štruktúry vonkajších elektrónových obalov jej atómov: čím ľahšie sa atóm elektrónu vzdá, tým menej energie sa musí vynaložiť na jeho odstránenie. V prirodzených podmienkach je zdrojom takejto energie predovšetkým vykurovanie, ale plazmu možno získať aj inými spôsobmi.

Biomedicínske účinky plazmy

Špecifické účinky na cieľové tkanivá budú závisieť od typu použitej plazmy, jej dávky, prietoku, tlaku, času expozície (parametre, ktoré možno ovplyvniť úpravou zariadenia) a vlastností samotného tkaniva.

Treba však povedať, že v posledných rokoch čoraz viac priťahuje pozornosť technológia studenej nízkoteplotnej plazmy (35–40 o C), ktorá umožňuje dosiahnuť terapeutické účinky bez poškodenia živých tkanív.

Okrem toho sa zistilo, že ošetrenie rán studenou, nízkoteplotnou plazmou urýchľuje ich hojenie. Nedávna práca publikovaná v časopise ukázala, že takáto plazma stimuluje proliferáciu a diferenciáciu keratinocytov aktiváciou β-katenínovej signálnej dráhy a inhibíciou E-kadherínu, ktorý je zodpovedný za kontaktnú inhibíciu bunkového rastu. U myší, ktorých rany boli ošetrené nízkoteplotnou plazmou, došlo po 15 dňoch k takmer úplnej obnove epidermy a svalového tkaniva, ako aj vysokej hustote kolagénových vlákien, zatiaľ čo u rán, ktoré sa hojili prirodzene, boli tieto procesy oveľa pomalšie.

pomalé hojenie rán

Rana vľavo sa hojila prirodzene, rana vpravo bola ošetrovaná studenou nízkoteplotnou plazmou 3x denne 5 minút po dobu 2 týždňov.

Nedávne štúdie tiež zistili, že studená plazma spôsobuje dočasné zníženie bariérovej funkcie stratum corneum a zvyšuje priepustnosť kože pre lieky a kozmetiku. Predpokladá sa, že je to spôsobené reštrukturalizáciou lipidových dvojvrstiev pod vplyvom plazmy a tvorbou dočasných kanálov, ktoré uľahčujú prechod rôznych látok.

  1. Stratum corneum
  2. Medzibunkové lipidy
  3. Hydrofilná skupina
  4. Hydrofóbna skupina
  5. Pred liečbou plazmou
  6. Po expozícii plazme
  7. Návrat do pôvodného stavu

Bolo tiež preukázané, že pulzné elektrické polia, ktoré vznikajú pri kontakte plazmy s pokožkou, sú schopné meniť elektrický náboj bunkových membrán a vytvárať póry, cez ktoré môžu do bunky vstúpiť rôzne aktívne látky. Tento jav je známy ako elektroporácia.

Okrem toho plazma ovplyvňuje zrážanie krvi, imunitný systém a proliferáciu a apoptózu rakovinových buniek [10].

Plazmové metódy v kozmeteológii

Začiatok éry plazmových technológií v kozmeteológii je spojený s tepelnými účinkami plazmy. Plazmové omladzovacie metódy sú teda založené na riadenom tepelnom poškodení tkanív s cieľom spustiť regeneračné procesy a „obnovu" tkanív. Tento princíp je hlavnou z ďalších metód omladzovania hardvéru, avšak použitie plazmy má svoje vlastné charakteristiky.

Plazmová regenerácia pokožky

Priekopníkom plazmového omladzovania je technológia plazmovej regenerácie pokožky, ktorá sa objavila v roku 2006. Ako plazmotvorný plyn bolo navrhnuté použiť dusík - inertný plyn, ktorý dokáže vytesniť kyslík potrebný na oxidáciu a spaľovanie z povrchu pokožky, a tým minimalizovať riziko popálenín a tvorby jaziev.

Vplyvom ultravysokofrekvenčného elektrického prúdu v rukoväti prístroja dochádza k ionizácii molekúl dusíka a tvorbe plazmy, ktorá je bezkontaktne dodávaná do pokožky vo forme milisekundových impulzov (táto ne kontaktný spôsob ošetrenia umožňuje rýchle ochladenie pokožky a eliminuje riziko popálenia častí prístroja). To znamená, že plazma je v podstate „nosičom" elektrickej energie.

Akonáhle plazma zasiahne pokožku, jej energia sa rýchlo distribuuje po povrchu a poskytuje gradientné zahrievanie pokožky - najprv epidermis a potom (v závislosti od použitej úrovne energie) dermis, čím sa vytvorí povrchová zóna nezvratného tepelného poškodenia a hlbšia zóna tepelnej modifikácie.

plazmový lifting v kozmeteológii
  1. Energia pulzu
  2. Zóna tepelnej modifikácie (červená)
  3. Zóna tepelného poškodenia (ružová)

Hĺbka a oblasť tepelného efektu je určená nastavením energie a veľkosťou bodu hrotu, ktorý je možné zväčšiť alebo zmenšiť posunutím hrotu bližšie alebo ďalej od povrchu pokožky. Nízkoenergetické pulzy (asi 1 J) teda ovplyvňujú iba epidermis, zatiaľ čo vysokoenergetické (3–4 J) pulzy zahrievajú dermu (hĺbka dosahuje 500 – 600 µm).

Je dôležité, že na rozdiel od laserov plazma nevyžaduje prítomnosť chromofórov v koži, takže zahrievanie tkaniva prebieha rovnomerne, bez „výbušného" odparovania tkaniva. Vrstva starej poškodenej epidermy slúži ako „biologický ochranný obväz" pre základné bunky a zostáva na mieste, kým sa nevytvorí nová, a potom sa postupne odlupuje. Okrem toho umožňuje ošetrenie pokožky akéhokoľvek fototypu a znižuje riziko vedľajších účinkov, ako sú jazvy, infekcie a depigmentácia. Dokonca aj pri vysokoenergetickej liečbe dochádza k neoepitelizácii rýchlo a zvyčajne je dokončená do 5 až 7 dní po zákroku.

Procesy prebiehajúce v dermálnej vrstve trvajú dlhšie. Bezprostredne po ošetrení je zaznamenaná kontrakcia kolagénových vlákien (v tých oblastiach, kde teplota ohrevu presiahla 60 o C) a reakcie na tepelný šok, následne dochádza k postupnej deštrukcii poškodených štruktúr a aktivácii neokolagenézy a neoelastogenézy. Procesy dermálnej remodelácie pokračujú najmenej 3 mesiace po liečbe.

plazmový lifting pred a po
  1. Predtým
  2. Po
  3. 4. deň

Frakčná mikroplazmová RF technológia

Ďalšou možnosťou využitia špeciálnych vlastností plazmy na procedúry proti starnutiu je frakčná mikroplazmová RF technológia, ktorá sa objavila v roku 2010.

Na špeciálnych hrotoch manipulátora (vo forme pohyblivých valčekov alebo plochých stacionárnych nástavcov) je veľa ihlových elektród (spicules). Keď sa silný elektrický rádiofrekvenčný výboj prechádzajúci cez elektródy priblíži na niekoľko mikrometrov k povrchu kože, vytvára plazmové záblesky (mikroplazmové výboje s vysokou hustotou).

Tieto záblesky „prepichujú" epidermis a horné vrstvy dermy a vytvárajú mikrokanály obklopené zónou tepelného poškodenia. Pri ďalšom otáčaní valca (alebo tlaku so stacionárnou tryskou) sa hroty vtláčajú do týchto ablačných oblastí, čím na ne vyvíjajú ďalší mechanický vplyv.

Hĺbka a veľkosť lézií bude tiež určená energiou a trvaním impulzov (podľa štúdií na koži prasiatok môžu ablačné jamky dosiahnuť hĺbku 50–200 µm a priemer 80–200 µm a koagulácia zóna sa môže okolo nich rozšíriť o ďalších 100–200 µm). Epitelizácia je ukončená za 3–4 dni, procesy dermálnej remodelácie trvajú až 6 mesiacov.

Ošetrenie frakčnou mikroplazmou RF sa odporúča na korekciu zmien súvisiacich s vekom (vrásky, ochabnutá pokožka atď. ), ako aj na vyrovnanie tónu pleti a redukciu jaziev. Okrem toho rýchlosť procedúr (v priemere 10 minút na 5 prechodov cez tvár) umožňuje použitie valčekov na ošetrenie veľkých plôch kože, napríklad brucha.

čo je plazmová terapia

Plazmaterapia alebo PRP terapia je inovatívnym riešením pre krásu a mladosť. Vedci prišli s metódou, ktorá využíva pacientovu vlastnú krvnú plazmu na zlepšenie vzhľadu a zdravia pokožky. Možno ju teda považovať za jednu z najprirodzenejších technológií estetickej medicíny.

Podstata terapie PRP: mechanizmus účinku plazmy

podstata plazmovej terapie

Plazmaterapia - aký je tento postup? Ide o to, že krv pacienta sa najprv odoberie zo žily, potom sa umiestni do centrifúgy – tam sa oddelí plazma od červených krviniek a leukocytov. Potom sa vstrekuje do oblastí, ktoré potrebujú omladenie alebo zlepšenie nejakým spôsobom. Vďaka takýmto injekciám sa stimuluje práca vlastných fibroblastov (bunky spojivového tkaniva), ktoré sú zodpovedné za tvorbu kolagénu a elastínu.

Prečo je to také účinné? Faktom je, že krvná plazma obsahuje nielen vitamíny a bielkoviny, ale aj vysokú koncentráciu krvných doštičiek, ktoré aktivujú metabolické procesy v tele.

Ukazuje sa, že terapia PRP má dvojaký účinok: vďaka vlastným zdrojom pacienta sa zrýchľuje proces obnovy buniek a mikroihly stimulujú aj regeneráciu tkaniva.

Okrem toho sa niekedy do plazmy pridáva kyselina hyalurónová, látka príbuzná telu. To vám umožní hydratovať pokožku ešte dôkladnejšie.

Liečivé vlastnosti plazmy z nej robia univerzálny nástroj v boji za svieži a kvitnúci vzhľad. Princípom jeho pôsobenia je v skutočnosti sebaomladzovanie zvnútra.

Od takéhoto postupu možno očakávať nasledujúce účinky:

  • Zlepšená pleť;
  • Zvýši sa elasticita a hydratácia pokožky;
  • Pigmentové škvrny zmiznú alebo budú menej nápadné;
  • Ovál tváre bude utiahnutý;
  • Fungovanie mazových žliaz je normalizované;
  • Jazvy, jazvy a post-akné budú menej nápadné.
  • Plazmaterapia tiež urýchľuje regeneráciu pokožky po rôznych peelingoch a spravidla sa kombinuje s inými kozmetickými procedúrami.

Indikácie a kontraindikácie liečby PRP

indikácie a kontraindikácie plazmovej terapie

Čo je plazmová terapia v kozmeteológii? Pozrime sa bližšie na jeho rôznorodé schopnosti.

Indikácie preplazmová terapia:

  • Výrazové a starecké vrásky;
  • Pigmentácia po nadmernom opaľovaní;
  • Suchá a citlivá pokožka;
  • Zvýšená mastná pokožka;
  • „Ovisnutie" oválu tváre;
  • Voľná koža na tele.

PRP terapia sa využíva nielen na omladenie tváre, ale aj na korekciu rôznych partií tela – napríklad pre efekt stiahnutia brucha, pŕs, bokov a zadku. Vlastná krvná plazma sa navyše používa na omladenie intímnej plazmy, pretože rieši estetické problémy a odstraňuje nadmernú suchosť v tejto chúlostivej oblasti.

Kontraindikácie plazmovej terapie:

  • Exacerbácia chronických ochorení;
  • Zápalové procesy v miestach vpichu;
  • Plazmaterapia je závažný medicínsky výkon, ktorý môže vykonávať len lekár so špeciálnym vzdelaním. Preto je dôležité starostlivo vybrať špecialistu.

Príprava na postup

Je dôležité pristupovať k terapii PRP s plnou zodpovednosťou. Asi týždeň predtým sa poraďte s lekárom, ktorý predpíše potrebné testy na vylúčenie kontraindikácií a predíde možným komplikáciám.

Čo je potrebné urobiť pred zákrokom?

  • Vykonajte všeobecné a biochemické krvné testy;
  • Nechajte sa otestovať na HIV a hepatitídu;
  • Týždeň pred plazmovou terapiou sa vyhnite peelingu;
  • Vyhnite sa pitiu alkoholu a fajčeniu počas 7 dní;
  • Prestaňte užívať lieky na týždeň;
  • Pred reláciou sa neprejedajte - je lepšie si dať občerstvenie niekoľko hodín predtým.

Bezpečnosť postupu a ako bude pacient spokojný s konečným výsledkom závisí od dodržiavania týchto odporúčaní.

Technika plazmovej terapie

Jedno sedenie plazmovej terapie trvá približne rovnako dlho ako iné injekčné kozmetické ošetrenia. Pozostáva z niekoľkých etáp:

  • Tvár pacienta je očistená od kozmetiky a iných nečistôt.
  • Na zníženie bolesti sa na korekčné oblasti aplikuje anestetický krém.
  • Pacientovi sa odoberie krv zo žily a skúmavka sa ihneď umiestni do centrifúgy.
  • Po 10-15 minútach odstreďovania sa plazma oddelí od zvyšku krvnej hmoty.
  • Pomocou tenkých, nízko traumatických ihiel sa plazma vstrekuje pod kožu pacienta.
  • Konečný výsledok možno posúdiť v priemere za dva týždne, keď sa pokožka úplne zotaví.

Ako nápadné to bude, závisí od veku a stavu pokožky pacienta. Napríklad dievčatá vo veku 30 rokov takmer určite uvidia významný rozdiel, ale vo veku 60 rokov by ste nemali očakávať ohromujúci efekt, hoci kvalita pokožky a jej turgor sa v každom prípade zvýši.

Obdobie rehabilitácie

Aby ste si naplno užili účinok plazmoterapie, je dôležité dodržiavať jednoduché odporúčania aspoň niekoľko dní po sedení.

  • Vyhnite sa dekoratívnej kozmetike, pretože zbytočná manipulácia s tvárou môže spôsobiť zápalové procesy;
  • Nedotýkajte sa, nešúchajte a neškrabte korekčné oblasti;
  • Čistite pokožku jemnými prípravkami bez abrazívnych častíc alebo alkoholu;
  • Používajte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom a vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu;
  • Vyhnite sa pitiu alkoholu a užívaniu liekov niekoľko dní, aby ste nenarušili procesy obnovy;
  • Počas 2 týždňov sa zdržte návštevy sauny, solária a bazéna.

Alternatívne postupy

Niektorí pacienti očakávajú od terapie PRP radikálne omladenie a ak sa im výsledky nezdajú dostatočne výrazné, môžu sa obrátiť na alternatívne techniky.

Mezoterapia. Ide o zavedenie zdravých vitamínových kokteilov pod kožu alebo do pokožky hlavy. Mezoterapia tváre je populárna kvôli nízkej bolesti.

Obrysový plast. Korekcia vzhľadu pomocou výplní je jedným z najmodernejších postupov. Kontúrovanie tváre poskytuje rýchle výsledky.

Botuloterapia. Botulotoxínové injekcie vrásky rýchlo vyhladia, no po niekoľkých mesiacoch sa „vrátia".

Hardvérové techniky. Dnes sú obľúbené neinvazívne metódy obnovy krásy – napríklad pomocou laseru. Hlavná vec je vybrať si ten najbezpečnejší.

Zdvíhanie nití. Omladzovanie pomocou nití môže svojou účinnosťou konkurovať plastickej chirurgii. A ak zvolíte kvalitné materiály, bude to aj fyziologické, pretože väčšina moderných nití je vstrebateľná.

Záver

Záujem o plazmové technológie rastie – potvrdzuje to aj veľké množstvo zariadení, ktoré sa v posledných rokoch objavili na trhu. Plazmové omladenie poskytuje jemnejší účinok ako ablatívne lasery, ale je sprevádzané menším počtom vedľajších účinkov a stáva sa lepšie kontrolovateľným. Ďalšou výhodou je možnosť použiť plazmu na ošetrenie tmavých fototypov kože.

Okrem toho sa objavili kozmetické zariadenia, ktoré generujú studenú nízkoteplotnú plazmu, čo výrazne rozširuje vyhliadky na použitie plazmových technológií a naznačuje nárast ich popularity v budúcnosti.